Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowali rok działań Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Po roku działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci z poddębickiej komendy podsumowali jej wyniki. Z danych wynika, że mieszkańcy zgłosili w sumie 364 przypadki różnego rodzaju zagrożeń. Po zweryfikowaniu informacji 187 zostało potwierdzonych, natomiast w 174 przypadkach były to informacje, które nie zostały potwierdzone.

Każdy obywatel ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona we wszystkich województwach. Interaktywne narzędzie pozwala mieszkańcom na wskazanie miejsc, w których zagrożone są bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie umożliwia obywatelom jeszcze łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Budowa KMZB pozwala bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, korzystać z niej każdemu obywatelowi – w przypadku wątpliwości dotyczących poruszania się po mapie i dodawania zgłoszeń, internauci mogą skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej na tej samej stronie. Mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie określony obszar i wskazać, jakie zagrożenie ich zdaniem na nim występuje. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze. Każda informacja przekazywana jest do miejscowej Policji, która sprawdza zasadność zgłoszeń. Dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.
Z dotychczasowej analizy zgłoszeń na terenie powiatu poddębickiego wynika ,że dominują zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w tym głównie przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w miejscach publicznych to przede wszystkim mieszkańcy informowali o sytuacjach dotyczących spożywania alkoholu lub aktów wandalizmu.

Przypominamy, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997.

Oprac./sporz. Oficer prasowy KPP w Poddębicach asp. szt. Elżbieta Tomczak (tel: 695-406-267)

 

  • W załączeniu – Instrukcja użytkownika KMZB

Pliki do pobrania