Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie pieszej. Policjanci apelują o rozsądek i uwagę!

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 11 listopada 2017 roku o godzinie 19.10 na drodze krajowej nr 72 w miejscowości Przekora w gminie Dalików. Potrącona przez samochód kobieta z obrażeniami została przewieziona do szpitala w Poddębicach.

11 listopada 2017 roku o godzinie 19.10 w miejscowości Przekora w gminie Dalików doszło do wypadku drogowego z udziałem pieszej. 59-letni mieszkaniec Łodzi kierujący mercedesem, podczas wykonywamia manewru mijania innego pojazdu potrącił 41-letnią pieszą. Z wstępnych ustaleń wynika, że kobieta szła niewłaściwą stroną drogi i nie miała żadnych elementów odblaskowych. 41-latka doznanych ogólnych obrażeń i została przewieziona do szpitala w Poddębicach , gdzie pozostała na obserwacji. Kierujący mercedesem był trzeźwy natomiast badanie pieszej wykazało, że miała ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Przyczyny i okoliczności tego wypadku bada poddębicka policja.

 

PRZYPOMINAMY!

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.


Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym, to OBOWIĄZEK. Używanie odblasków przez pieszych w mieście, to ROZSĄDNA KONIECZNOŚĆ.

 

 

Oprac./sporz. Oficer prasowy KPP w Poddębicach asp. sztab. Elżbieta Tomczak (tel: 695-406-267)