Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Z troski o dziadków i babcie nie tylko przy okazji Ich Święta!

Policjanci uczą seniorów bezpiecznych zachowań przez cały rok. Przy okazji Dnia Babci i Dziadka przypominają o podstawowych zasadach i apelującą do osób mających codzienny kontakt z seniorami o wyczulanie ich na zagrożenia podczas zwykłych rozmów w myśl zasady „Kropla drąży skałę”. W akcje włączyli się także poddębiccy stróże prawa.

W ramach działań w dniu 18 stycznia 2018 roku o godzinie 11.00 policjanci z Poddębic spotkali się z pensjonariuszami Domu Samopomocy w Czepowie aby przekazać ważne informacje na temat potencjalnych zagrożeń. Podczas spotkania policjanci omówili zagadnienia związane z oszustwami metodą na tzw. „wnuczka” i „policjanta” a także zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Tutaj wskazano potrzebę używania kamizelek odblaskowych, w szczególności pieszych w celu uniknięcia zagrożeń na drodze Omówiono  także tematykę związaną z prawidłowymi reakcjami w przypadku ujawnienia osoby potrzebującej pomocy medycznej. Ponadto policjanci przypomnieli zasady działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Na zakończenie wszyscy otrzymali materiały prewencyjne w postaci ulotek informacyjnych i plakatów oraz kamizelki odblaskowe.

 

POLICJA APELUJE!

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ! Policja już kolejny raz apeluje o rozwagę przy tego typu połączeniach telefonicznych. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego, gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej.

  • pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda;
  • w przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”;
  • pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę;
  • oszuści zawsze starają się, aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

Policja zwraca się z apelem do rodzin starszych osób, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!!!

Oprac./sporz. Oficer prasowy KPP w Poddębicach asp. szt. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267)

 

  • podczas warsztatów ze słuchaczami Domu Samopomocy
  • policjantka podczas prelekcji o bezpieczeństwie
  • policjantka podczas prelekcji o bezpieczeństwie
  • policjantka podczas prelekcji o bezpieczeństwie
  • podopieczni DPS
  • zdjęcie pamiątkowe