Podsumowanie działań „Niechronieni” - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań „Niechronieni”

Pomimo posiadanej wiedzy, że w konfrontacji z pojazdem pieszy lub rowerzysta zawsze jest na straconej pozycji, wiele osób nadal ryzykuje. Nie chroni ich przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. 1 października 2018 roku policjanci z Poddębic ujawnili 12 osób, które zlekceważyły przepisy.

Wyniki uzyskanych kontroli nie są zadowalające. Ujawniono osoby, które przechodziły w miejscach niedozwolonych oraz  rowerzystów przejeżdżających wzdłuż przejść dla pieszych. W większości przypadków tłumaczenie było podobne, że tak jest szybciej. Jak widać, pośpiech nie jest najlepszym doradcą. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, biorąc udział w wypadku, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią.

Policjanci przypominają pieszym, aby wyposażyli się w elementy odblaskowe i nosili je, szczególnie w miejscach gdzie wymagają tego przepisy. Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Warto wiedzieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach, przechodzi w miejscu niedozwolonym  i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Za przejście w miejscu innym niż przejście dla pieszych czy brak elementów odblaskowych można zostać ukaranym mandatem karnym, ale czym jest ta grzywna w porównaniu do utraty zdrowia lub nawet życia w związku z wypadkiem.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o wzmożenie uwagi, przestrzeganie przepisów, ostrożną jazdę i odpowiedzialne korzystanie ze szlaków komunikacyjnych.

 

st. sierż. Sylwia Kaźmierczak, tel.695-406-267