Profilaktyka społeczna

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZNE WAKACJE W PODDĘBICKIM - ćwiczenia służb ratowniczych

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach wspólnie z ratownikami FALCK Medycyna oraz funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach, zorganizowali zintegrowane ćwiczenia podczas których zaprezentowano symulację zdarzenia do którego doszło na zbiorniku „Jeziorsko”. Akcja została wpisana w założenia działań „Bezpieczne Wakacje 2017”.

Założenia akcji przedstawiały pozorowane zdarzenie, podczas którego w dniu 23 czerwca 2017 roku o godzinie 9.25 na terenie zbiornika retencyjnego „Jeziorsko” w Pęczniewie doszło do wywrócenia się łódki z dwoma mężczyznami. O zdarzeniu poinformowała osoba postronna odpoczywająca na terenie zatoki (wędkarz), który podał, że na tafli wody znajduje się wywrócona łódka a w jej pobliżu pływają dwie osoby, które potrzebują pomocy. Po uzyskaniu informacji, służby policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej ruszyły na pomoc  poszkodowanym. Policjanci, którzy przybyli na miejscu wstępnie ustalili, że dwóch mężczyzn w wieku 24 i 35 lat, w godzinach rannych wypłynęło łódką na zbiornik. W pewnej chwil, najprawdopodobniej na skutek silnego podmuchu wiatru, łódka wraz z mężczyznami wywróciła się do góry dnem i wtedy obydwaj wpadli do wody. Całe zdarzenia z brzegu zaobserwował jeden z wędkarzy, który natychmiast wezwał służby ratownicze. Policjanci wraz z ratownikami i strażakami ruszyli na pomoc. Przy pomocy łodzi ratunkowych wydobyto poszkodowanych z wody i bezpiecznie przetransportowano na brzeg. Mężczyznom udzielono pierwszej pomocy. Decyzją lekarza jeden z nich drogą lotniczą został przetransportowany do szpitala w Łodzi a drugi do szpitala w Poddębicach gdzie pozostali na obserwacji.

Nad całością zabezpieczenia czuwali policjanci, którzy zapewnili właściwy przebieg działań, zabezpieczyli teren oraz ustalili świadków tego zdarzenia. Ratownicy medyczni wraz ze strażakami zapewnili w tym czasie skuteczną pomoc poszkodowanym. Po przeprowadzonej akcji policjanci, strażacy i ratownicy medyczni omówili ćwiczenia w celu dopracowania umiejętności postępowania w przypadku rzeczywistego zdarzenia. Realizacja wspólnego projektu została wpisana w ogólnopolską kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” prowadzoną pod patronatem Pana Mariusza Błaszczaka – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tego typu działania pozwalają przybliżyć mieszkańcom powiatu zakres wykonywanych zadań przez poszczególne jednostki podczas ich zwykłej, codziennej służby na rzecz bezpieczeństwa.

Oprac./sporz. Oficer prasowy KPP w Poddębicach st. asp. Elżbieta Tomczak( tel: 695-406-267)

  • słuzby ratownicze
  • łodzie służb ratowniczych
  • ćwiczenia służb ratowniczych
  • ćwiczenia służb ratowniczych
  • udzielanie pomocy poszkodowanym
  • działania służb ratowniczych
  • udzielanie pomocy poszkodowanym
  • omówienie działań
  • łódź policyjna