Strona główna arrow Aktualności
poniedziałek, 02 maj 2016
 
 
Aktualności
TRIAGE 2016-ćwiczenia służb ratowniczych Drukuj

 

                          

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach wspólnie z ratownikami FALCK Medycyna oraz funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach, zorganizowali zintegrowane ćwiczenia podczas których zaprezentowano symulację wypadku drogowego w którym śmierć na miejscu poniosły 4 osoby a 11 zostało rannych.  Był to m.in. jeden z elementów przygotowań do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

 

Założenia akcji przedstawiały pozorowane zdarzenie, podczas którego w dniu 29 kwietnia 2016 roku o godzinie 10.05 na drodze gminnej w miejscowości Zagórzyce gm. Poddębice, doszło do wypadku drogowego z udziałem busa, który uderzył w przystanek PKS przy którym znajdowały się osoby oczekujące na przyjazd autobusu. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosły 4 osoby a 11 zostało rannych. Policjanci, po uzyskaniu informacji o zdarzeniu udali się na miejsce, gdzie już znajdowały się służby pogotowia ratunkowego i straży pożarnej, które udzielały pomocy poszkodowanym. Wstępnie ustalono, że kierujący  busem 40-letni mieszkaniec Łodzi, jadąc z nadmierną prędkością, wykonał gwałtowny manewr skrętu w prawo, wypadł z drogi i uderzając w betonowy przepust znajdujący się przy przystanku PKS przewrócił się na bok. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosły trzy osoby przebywające w tym czasie na przystanku. Czwarta ofiara śmiertelna to pasażer busa. Troje pasażerów busa, które wymagały natychmiastowej pomocy medycznej zostało przetransportowanych do szpitala w Poddębicach, gdzie pozostali na obserwacji. Pozostałe 8 osób po udzieleniu pomocy medycznej zostało zwolnionych do domu.


 

 

Nad całością zabezpieczenia czuwali policjanci, którzy zapewnili objazdy, zabezpieczyli  ślady oraz ustalili świadków tego zdarzenia. Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem Prokuratora Rejonowego. Ratownicy medyczni wraz ze strażakami zapewnili w tym czasie skuteczną pomoc wszystkim poszkodowanym w wypadku. Po przeprowadzonej akcji policjanci, strażacy i ratownicy medyczni omówili ćwiczenia w celu dopracowania umiejętności postępowania w przypadku rzeczywistego zdarzenia a także omówili elementy przygotowań do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Realizacja wspólnego projektu została wpisana w program pn. „Profilaktyka społeczna w powiecie poddębickim na lata 2016-2018”, który w swoich założeniach zawiera aspekty dotyczące m.in. poprawy bezpieczeństwa w miejscach publicznych a także w ruchu drogowym. Tego typu działania pozwalają przybliżyć mieszkańcom powiatu zakres wykonywanych zadań przez poszczególne jednostki podczas ich zwykłej, codziennej służby na rzecz bezpieczeństwa.

 


Oprac./sporz. : Rzecznik prasowy KPP Poddębice st.asp. Elżbieta Tomczak

 
MAJOWY WEEKEND Drukuj


KOMUNIKAT!!!

 

Nadchodzący długi weekend, jak wskazuje dotychczasowa praktyka, charakteryzują się znacznym natężeniem ruchu drogowego, szczególnie podczas wyjazdów i powrotów. Zmasowany ruch pojazdów, ciągły pośpiech oraz nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, skutkowały i skutkują znaczna ilością wypadków i ich ofiar. Jednymi z głównych przyczyn takiego stanu jest niedostosowanie przez kierujących prędkości do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na tzw. „ trzeciego”, kierowanie pojazdem w stanie  nietrzeźwości.

 

Mając na uwadze bezpieczeństwo podróżujących, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach informują, że w dniach:

od 29 kwietnia do 3 maja 2016 roku na terenie powiatu będą przeprowadzone działania profilaktyczno-kontrolne pn.  „ Majowy Weekend”. Podczas działań poddębiccy policjanci będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących pojazdami a także zwracać uwagę na kierowców, którzy poruszają się samochodami ciężarowymi.

 

Przypomnijmy! – ograniczenia w ruchu obowiązują:

  • samochody ciężarowe i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton ( z wyłączeniem autobusów) w dniach:

- 30 kwietnia – w godz.18.00-22.00

- 1 maja –  w godz. 8.00-22.00

- 2 maja –  w godz. 18.00-22.00

- 3 maja -   w godz. 8.00-22.00

 

 

Kilka cennych porad:

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jazdy to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie wyjechać i wrócić do domu.

Aby uniknąć kradzieży, warto skorzystać z kilku ważnych rad: zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych notuje się najwięcej zdarzeń kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zalecamy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel. Widzą wtedy, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.

Jeśli wyjeżdżamy, odpowiednio zabezpieczmy swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia utrudnią ich wyłamanie. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, ułatwi mu to kradzież naszego mienia.

Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierajmy je ze sobą lub w ostateczności zamykajmy w bagażniku. Klucze od samochodu zabierajmy zawsze ze sobą.

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice st. asp. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267) 
27.04.2016 r -wydarzenia Drukuj

Wypadek w Zieleniu

26 kwietnia 2016 roku o godzinie 17.05 w miejscowości Zieleń, doszło do wypadku drogowego. Policjanci, którzy przybyli na miejsce zdarzenia wstępnie ustalili, że 64-letnia mieszkanka powiatu kierując peugeotem, na prostym odcinku podjęła manewr wyprzedzania jadącej w tym samym kierunku rowerzystki, która nagle wykonała gwałtowny skręt w lewo. W wyniku zdarzenia kierująca peugeotem doprowadziła do potrącenia rowerzystki. 34-latka doznała rozległych obrażeń ciała i w stanie nieprzytomnym została przetransportowana śmigłowcem ratunkowym do szpitala w Łodzi. W tej chwili kobieta przebywa na obserwacji. Ustalono, że kierująca peugeotem w chwili zdarzenia była trzeźwa natomiast od poszkodowanej rowerzystki pobrano krew do badań. Postępowanie w tej sprawie prowadzi poddębicka policja.

 

Oprac./sporz. Rzecznik prasowy KPP Poddębice st.asp. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267)

 
O bezpieczeństwie z uczniami Drukuj

Policjanci poddębickiej jednostki w ramach programu „ Profilaktyka społeczna w powiecie poddębickim na lata 2016-2018”, rozpoczęli cykl spotkań z uczniami szkół w powiecie poddębickim. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w Zespole Szkół w Domaniewie, gdzie  najmłodsi uczniowie wysłuchali porad związanych z bezpieczeństwem w szkole, w domu i na drodze. W grupie gimnazjalistów  omówiono aspekty związane z cyberprzemocą, dopalaczami oraz zagadnienia dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich. W sumie w prelekcji wzięło udział około 200 uczniów.

26 kwietnia 2016 roku policjantki z poddębickiej jednostki przeprowadziły prelekcje dla grupy gimnazjalistów oraz uczniów klas podstawowych. Uczniowie z klas IV-VI wysłuchali fachowych porad dotyczących bezpieczeństwa w szkole i w domu a także poznali zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze. Kolejnym tematem było bezpieczeństwo w domu, gdzie przedstawiono zagrożenia związane z osobami „obcymi” a także poruszono temat związany z bezpiecznym korzystaniem z internetu.

 

 

Kolejną grupą byli uczniowie klas gimnazjalnych, gdzie omówione zostały tematy dot. odpowiedzialności karnej nieletnich, aktów przemocy szkolnej, cyberprzemocy a także aspektów związanych z zagrożeniem korzystania z środków psychoaktywnych. Tutaj szczególną uwagę poświęcono zagrożeniom związanych z dopalaczami, gdzie szczegółowo omówiono konsekwencje zażywania tego typu używek.

Na zakończenie policjantki przeprowadziły prelekcje i warsztaty z udziałem najmłodszych uczniów klas I-III oraz dziećmi w wieku przedszkolnym. Tutaj poruszono zagadnienia związane z bezpieczeństwem pieszych omawiając przy tym w szczególności aspekty związane z noszeniem elementów odblaskowych. Poruszono także zagadnienia dot zachowania w trakcie jazdy autobusem lub samochodem, zachowań w przypadku ataku psa tzw. „pozycja żółwia” a także kontaktach z osobami obcymi.

 


Na zakończenie dzieci miały możliwość obejrzenia sprzętu policyjnego i zapoznania się z pracą policjantek. Tego typu spotkania będą odbywały się cyklicznie na terenie wszystkich szkół powiatu.

 

Koordynator  KPP Poddębice st. asp. Elżbieta Tomczak

 

 
26.04.2016 r-wydarzenia Drukuj

Kradł prąd.

Nawet do 5 lat więzienia grozi 55-letniemu mężczyźnie, u którego w mieszkaniu ujawniono nielegalne podłączenie i kradzież energii elektrycznej. Obecnie przedstawiciele zakładu energetycznego ustalają wysokość strat, jakie poniesiono w wyniku kradzieży.

25 kwietnia 2016 roku o godzinie 11.50 na terenie jednej z posesji w gminie Wartkowice, ujawniono nielegalne podłączenie i kradzież energii elektrycznej. Ustalono, że 55-letni właściciel posesji od około 2 lat pobierał nielegalnie energię elektryczną poprzez zainstalowanie dodatkowych przewodów pod licznikiem. Mężczyzna przyznał się do kradzieży. Obecnie przedstawiciele zakładu energetycznego ustalają wysokość strat, jakie poniesiono w wyniku kradzieży. Za kradzież prądu grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
 

Pijany i na zakazie

25 kwietnia 2016 roku o godzinie 18.25 w miejscowości Spędoszyn Kolonia, policjanci  zatrzymali 55-letniego mieszkańca powiatu, który kierował rowerem po drodze publicznej mając 1,68 promila alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, ze mężczyzna ma orzeczony zakaz sądowy prowadzenia pojazdów. Teraz grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice st. asp. Elżbieta Tomczak (tel.695-406-267)

 

 

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 5 z 2859