Strona główna arrow Aktualności
niedziela, 31 sierpień 2014
 
 
Aktualności
OSTATNI WEEKEND WAKACJI Drukuj

 

              KOMUNIKAT POLICJI

 

Zbliża się koniec wakacji, na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa przewidywane jest zwiększone natężenie ruchu drogowego szczególnie na drogach dojazdowych do licznych aglomeracji miejskich. Nasilone powroty z letniego wypoczynku mogą powodować wśród kierujących rozluźnienie i ignorowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, które skutkować może wzrostem liczby wypadków drogowych i ich ofiar. Przyczyną takiego zachowania kierujących jest zmęczenie długą monotonną jazdą, zdenerwowanie licznymi utrudnieniami na drogach oraz ciągły pośpiech. Wówczas kierujący nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze, i nieprawidłowo wyprzedzają np.: „na trzeciego”.

Odrębnym problemem stale pozostaje kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie. W związku z przewidywanymi zagrożeniami, na drogach województwa łódzkiego można spodziewać się obecności większej liczby policjantów. Ich działania mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa  w ruchu drogowym oraz zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych i ich skutków. W tym okresie w walce z piratami drogowymi mundurowi będą korzystać z nowoczesnych urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego. Wykorzystane zostaną motocykle służbowe i pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na prędkość poruszających się pojazdów, stan trzeźwości kierujących i sposoby przewożenia pasażerów w szczególności tych najmłodszych. Jednym z głównych elementów pełnienia służby będzie pomoc uczestnikom ruchu drogowego polegająca m.in. na eliminowaniu występujących utrudnień (zatorów drogowych), poprzez doraźne ręczne kierowanie ruchem.

 Policjanci będą również egzekwować respektowanie przez kierujących pojazdami i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) ograniczeń w ruchu (Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach), które obowiązują w dniach:
 
 29 sierpnia br. (piątek) – w godz. 18:00 - 22:00
 30 sierpnia br. (sobota) – w godz. 8:00 - 14:00
 31 sierpnia br. (niedziela) – w godz. 8:00 – 22:00

Apelujemy o planowanie podróży, odpowiednio wczesny wyjazd i zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Przed wyruszeniem w podróż przygotujmy odpowiednio pojazd, aby nie sprawił nam niemiłej niespodzianki i nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Za kierownicą siadamy wypoczęci i bezwzględnie trzeźwi, a podczas długotrwałej podróży regenerujemy siły podczas postojów na wyznaczonych parkingach.

 

źródło: KWP w Łodzi
 
DYŻUR TELEFONICZNY Drukuj

 KOMUNIKAT POLICJI

 

   

Początek roku szkolnego to wzmożone natężenie ruchu pieszych i pojazdów w rejonach szkół. Powoduje to wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza dzieci. Dlatego w celu ograniczenia wypadków drogowych z udziałem najmłodszych od 1 września br. funkcjonariusze Policji prowadzą działania pn.”Bezpieczna droga do szkoły” .

Mając na uwadze podniesienie poziomu bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu, w dniu 2 września 2014 roku przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach będą przyjmować wszelkie informacje na temat poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym na terenie powiatu.Dyżur telefoniczny pełniony będzie w dniu 2 września 2014 roku

w godz. 10.00-14.00.

Dyżur telefoniczny w Komendzie Powiatowej Policji w Poddębicach, pełnić będzie rzecznik prasowy asp. Elżbieta Tomczak ( tel: 043 678 – 94 -13 ) oraz mł.asp. Robert Klimkowski (tel: 43 678 – 94 - 47).Rzecznik prasowy KPP Poddębice asp. Elżbieta Tomczak 

 

 

 
29.08.2014 r - wydarzenia Drukuj

Potrącił motorowerzystkę.

28 sierpnia 2014 roku po godzinie 14.00 w Poddębicach na ulicy Kaliskiej doszło do potrącenia 38-letniej kobiety, która kierował motorowerem. Kierujący skodą octavią 48-letni mieszkaniec powiatu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej motorowerem i doprowadził do zderzenia pojazdów. W wyniku zdarzenia kobieta doznała urazu kręgosłupa i została przewieziona do szpitala w Poddębicach. Kierujący trzeźwi. Postępowanie w tej sprawie prowadzi poddębicka policja.

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice asp. E. Tomczak (tel:695-406-267)

 
UWAGA NA OSZUSTÓW Drukuj

UWAGA NA OSZUSTÓW !!!

 Starsze, ufne osoby, są łatwym celem dla oszustów lub złodziei, którzy podając się za rodzinę, urzędników lub sprzedawców, okradają mieszkania, spisują fikcyjne umowy bądź wyłudzają pieniądze. Ostatnio na terenie powiatu poddębickiego pojawiły się osoby, które wykorzystują nieporadność lub wiek osób i okradają ich z pieniędzy.

Takie zdarzenie miało miejsce w gminie Uniejów, gdzie kobieta  i mężczyzna weszli do nie zamkniętego mieszkania samotnie mieszkającej 75-latki i pod pozorem tzw."pomnożenia" jej pieniędzy dokonali ich kradzieży. Potem sprawcy odjechali samochodem osobowym koloru ciemnego w nieznanym kierunku.

 

 PAMIĘTAJMY!!!

* nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;

* będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
* nie otwieraj drzwi, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej bez sprawdzenia kto i po co przyszedł;

* jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu, poproś aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;


* jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
* nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;
* mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;

 * nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

 

Pamiętajmy o osobach starszych, samotnych, nieporadnych życiowo, którzy potrzebują naszej pomocy. W przypadku pojawienia się osób obcych, prosimy o poinformowanie jednostki Policji w Poddębicach

 tel. kontaktowy:  43 678-94-22, 997 lub 112.

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice

 

 
OBOWIĄZKOWE ODBLASKI DLA PIESZYCH Drukuj

 

 

Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł. Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

/źródło KGP/
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 5 z 2563