Strona główna arrow Aktualności
wtorek, 31 marzec 2015
 
 
Aktualności
Bezpieczna Wielkanoc Drukuj

Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełniących wtedy służbę to jednak czas intensywnej pracy. Na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych – wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne.

W okresie przedświątecznym wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, szczególnie na dworcach czy w centrach handlowych, pojawią się też policjanci. Oprócz tych umundurowanych czuwać będą także nieumundurowani wywiadowcy. Ich głównym celem jest wyłapywanie kieszonkowców. Ci ostatni wykorzystują tłok, który często sami tworzą, i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy zatem dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy też uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki.

Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu, powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin. Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, nie świętują złodzieje. Dlatego też na osiedlach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policyjnych, które będą czuwać, by nasze mieszkania nie padły pod naszą nieobecność łupem złodziei. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając, musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkanie, aby po powrocie nie zastała nas niemiła niespodzianka. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja, są rolety antywłamaniowe. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej czy okien zasłoniętych w ciągu dnia. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi wiele czasu w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy też, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. Zarówno wtedy, gdy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.

Przed nami Święta Wielkanocne - zadbajmy o nasze bezpieczeństwo !!!

 

źródło: KGP

 

 
Bądź bezpieczny na drodze Drukuj

1215 wypadków drogowych mniej, 133 mniej zabitych i o 1762 mniej rannych – tak wynika z podsumowania stanu bezpieczeństwa na polskich drogach w okresie jesienno-zimowym. 75% Polaków posiada odblaski, ale tylko 14% nosi je zawsze, a 41% nie nosi ich w ogóle – to z kolei wyniki raportu na temat noszenia materiałów odblaskowych w ramach akcji „Bezpieczny, bo widoczny”.

Podczas konferencji zorganizowanej w Komendzie Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski przypomniał wyniki raportu Komisji Europejskiej, w którym podsumowano bezpieczeństwo na drogach w 2014 r. W Unii Europejskiej w ubiegłym roku ginęło średnio 51 osób na milion mieszkańców. Polska znalazła się w czołówce krajów z najwyższym wskaźnikiem – przekraczającym 80 ofiar na milion mieszkańców. W naszym kraju wyniósł on 84.

Podczas konferencji zaprezentowana została statystyka dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie jesienno-zimowym (21.09.2014 r. - 21.03.2015 r.). Jak wynika z danych, doszło do zmniejszenia liczby wypadków drogowych, liczby zabitych oraz rannych. We wskazanym okresie zanotowano 15 852 wypadków drogowych (spadek o 1215), w których zginęło 1547 osób (spadek o 133), a rannych zostało 18 807 osób (spadek o 1762). Podczas spotkania przedstawiciele KGP omówili także zdarzenia drogowe z udziałem pieszych, najczęstsze miejsca takich wypadków oraz ich przyczyny. Zwrócili uwagę na fakt, że 1/3 ofiar wszystkich wypadków to piesi, dlatego tak ważne jest noszenie odblasków – błyskotek, które ratują życie. Mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP poinformował także, że w okresie od 1.01.2015 r. do 20.03.2015 r. Policja ujawniła 23 297 wykroczeń i nałożyła 15 567 mandatów karnych za brak elementów odblaskowych.

Organizatorzy akcji pod koniec zeszłego roku przeprowadzili ankietę na temat elementów odblaskowych. Wynika z niej, że większość osób, które wzięły udział w badaniu, posiada odblaski (75%), lecz tylko 14% badanych nosi je zawsze, a 41% nie nosi ich w ogóle.Głównym celem akcji społecznej „Bezpieczny, bo widoczny” jest zwiększenie świadomości bezpieczeństwa dzieci na drogach, zwłaszcza w kontekście noszenia odblasków. Równie istotna jest edukacja z zakresu innych aspektów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W sierpniu 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - prawo o ruchu drogowym. Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Przepis został rozszerzony na wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Pieszy może się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku bądź w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Akcja „Bezpieczny, bo widoczny” jest realizowana pod patronatem Komendy Głównej Policji, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i TVP ABC. Głównym partnerem akcji jest firma Bartek, produkująca buty dziecięce z odblaskami. Sponsorami są firma ubezpieczeniowa Proama i producent odblasków 3M Scochtlight.

Źródło: KGP –

 http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/110486,Badz-bezpieczny-na-drodze.html

 
VIII Edycja Konkursu "Policjant, który mi pomógł" Drukuj

 

     

 

Przypominamy o przyjmowaniu zgłoszeń do VIII edycji ogólnopolskiego konkursu "Policjant, który mi pomógł" służącego wyróżnieniu policjantów, którzy w szczególny sposób działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej. Zgłoszenia w ramach obecnej edycji przyjmowane są do 31 maja 2015 roku.

Konkurs odbywa się pod patronatem Komendanta Głównego Policji oraz rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej".

Celem konkursu jest:

  • promowanie postaw i umiejętności dobrze służących ochronie ofiar przemocy w rodzinie;
  • podkreślenie roli policjantów w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
  • wsparcie policjantów podejmujących wzorowe działania i osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym;
  • zwiększenie motywacji policjantów do podejmowania skutecznych działań w tym obszarze.

Zgłoszenia od osób indywidualnych, przedstawicieli organizacji i instytucji można nadsyłać za pomocą elektronicznego formularza znajdującego się na stronie www.policjant.niebieskalinia.pl/formularz.php, a także tradycyjną pocztą ("Niebieska Linia", ul. Korotyńskiego 13, 02-121 Warszawa) podając: dane kontaktowe zgłaszającego, dane policjanta, którego chcielibyście Państwo wyróżnić oraz uzasadnienie tego wyboru (można skorzystać z załączonego formularza zgłoszeniowego do druku). Kandydatury nadesłane po 31 maja 2015 r. zostaną uwzględnione w następnej edycji konkursu.

Kandydatów do nagrody spośród osób zgłoszonych wyłoni kapituła złożona z pracowników Pogotowia "Niebieska Linia", patrona konkursu i laureatów konkursu z lat poprzednich. Rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu nastąpi z końcem czerwca 2015 roku.

Tradycyjnie laureaci otrzymują nagrody z rąk Komendanta Głównego Policji oraz organizatora konkursu w lipcu 2015 roku, podczas obchodów Święta Policji.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.policjant.niebieskalinia.pl.


źródło: KWP Łódź

 

 

 
Dla bezpieczeństwa mieszkańców Drukuj

 

 

Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach w ramach Programu " Razem bezpieczniej w powiecie poddębickim" oraz Kampanii „ Wspólne Osiedla”, cyklicznie realizuje działania prewencyjne w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa na podległym terenie. Według sporządzonego harmonogramu na rok 2015, w dniu 27 marca 2015 roku dzielnicowi gmin  Zadzim i Pęczniew spotkali się z przedstawicielami Urzędów a także  sołtysami, działkowcami oraz mieszkańcami. Spotkanie robocze odbyło się w sali OSP w Ralewicach, podczas którego skupiono się na zagadnieniach dotyczących zapobiegania przestępstwom kradzieży z włamaniem do mieszkań i domków letniskowych a także dewastacji mienia na terenie gminy.

Podczas spotkania, omówiono procedury postępowania w przypadkach ujawnienia kradzieży i włamań do domków letniskowych a także poruszono zagadnienia dotyczące dewastacji mienia. Tutaj główną uwagę skupiono na aspektach związanych z aktywizowaniem społeczności lokalnej m.in działkowców w celu wzajemnej ochrony mienia. Poruszono również zagadnienia dotyczące osób starszych, samotnych i nieporadnych życiowo, które mieszkają na terenie gminy. Zobligowano przedstawicieli instytucji do monitorowania sytuacji życiowych takich osób na podległym terenie. Mając na uwadze budowanie zaufania społecznego pomiędzy społeczeństwem a policją, poinformowano o możliwości kontaktu z dzielnicowym podległej gminy, który jest również dostępny dla swych mieszkańców w Punkcie Przyjęć Interesantów. Podczas spotkania przedstawiciele urzędów oraz instytucji jak również sami mieszkańcy, przekazywali swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące spraw związanych z poprawą bezpieczeństwa powszechnego. Poruszano sprawy związane m.in. z zabezpieczaniem mieszkań i działek przed kradzieżami a także zagadnień związanych z przejawami demoralizacji wśród dzieci i młodzieży. Na koniec spotkania wszyscy obecni przedstawiciele instytucji zobowiązali się do aktywnego działania w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa na terenach swoich gmin jak również do aktywizowania mieszkańców w celu budowania wzajemnego zaufania społecznego. Tego typu spotkania, funkcjonariusze poddębickiej komendy będą realizować cyklicznie na terenie całego powiatu poddębickiego.

                                                                                             

Koordynator KPP Poddębice asp. Elżbieta Tomczak

 

 
30.03.2015 r - wydarzenia Drukuj

Kierując samochodem w stanie nietrzeźwości, uszkodziła słupki ogrodzeniowe oraz inny samochód.

29 marca 2015 roku po godzinie 4.00 policjanci zatrzymali 22-letnią mieszkankę powiatu,która kierowała samochodem osobowym znajdując się w stanie nietrzeźwości. Z wstępnych ustaleń policji wynika, że 22-latka po wyjściu z dyskoteki, wsiadła w samochód marki Renault Megane i najprawdopodobniej na skutek  nadmiernej prędkości uderzyła w metalowe słupki ogradzające teren basenów termalnych w Uniejowie a potem w zaparkowany tam samochód marki Opel Vectra. Po zdarzeniu kobieta odjechała z miejsca zdarzenia. W wyniku podjętych czynności policjanci szybko ustalili, kto jest sprawca zdarzenia. 22-latka została zatrzymana.Okazało się, że znajdowała się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało u niej promil alkoholu w organizmie. Pobrano również krew do badań. Teraz kobieta odpowie za jazdę "na podwójnym gazie" za co grozi jej kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice asp. E.Tomczak (tel: 695-406-267)

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 5 z 2665