Strona główna arrow Aktualności
sobota, 04 lipiec 2015
 
 
Aktualności
APEL O ROZWAGĘ NAD WODĄ!!! Drukuj

  

Rozpoczęły się wakacje, a coraz ładniejsza aura sprawia, że chętniej wypoczywamy nad wodą. Od początku maja do 2 lipca utonęły już 83 osoby. Tymczasem by wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior.

 1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
 2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
 3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
 4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
 5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
 6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
 7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
 8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
 9. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
 10. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
 11. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Działania Policji na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych realizowane są w partnerstwie międzyinstytucjonalnym, czego przekładem jest m.in. współpraca z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym realizowana na podstawie Porozumienia zawartego między Komendantem Głównym Policji a Prezesem Zarządu Głównego Wodnego ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 2007 r.

W ramach działań prewencyjnych na terenie całego kraju policjanci przeprowadzają kontrole miejsc wypoczynku. Policja na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych  inicjuje i realizuje działania profilaktyczne, programy, akcje, kampanie.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc. Pamiętajmy o numerach tel:

  112 , 999, 997!!!

 

 

 

źródło: KGP

 

 
KOMUNIKAT POLICJI Drukuj

 

 

UWAGA NA UPAŁY!!!

W najbliższe dni przewidywana jest słoneczna pogoda i wysokie temperatury więc apelujemy o zachowanie najwyższej ostrożności. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki dzieciach, osobach niepełnosprawnych, czy w zaawansowanym wieku. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich  nawet na chwilę w samochodach, czy na otwartym terenie gdzie grozi przegrzanie czy też porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również wymagają w tym czasie specjalnej troski.

 

UWAGA KIEROWCO!!!                

Kierujący pojazdami powinni szczególnie uważać na wysokie temperatury. Wtedy taka  dłuższa podróż może być bardzo niebezpieczna. W upał refleks kierującego jest słabszy nawet o kilkadziesiąt  procent. Aby uchronić się przed konsekwencjami apelujemy:

 

 • wozić ze sobą butelkę z wodą;
 • chronić oczy przed nadmierny słońcem podczas podróży;
 • podczas długiej podróży robić cykliczne przerwy;
 • parkować pojazdy w miejscach zacienionych.

 

 

 

 

Pamiętajmy też o zwierzętach, które podróżują z nami. Nie zostawiajmy ich w zamkniętych samochodach, ułatwmy im dostęp do wody. Podczas długiej podróży pozwólmy im wyjść z pojazdu. Pamiętaj – twój zwierzak również wymaga twojej opieki i troski!!!

 

 

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice asp. Elżbieta Tomczak

 

 

 
30.06.2015 r - wydarzenia Drukuj

W swojej szklarni uprawiał konopie indyjskie. 29 czerwca 2015 roku po godzinie 13.00 policjanci poddębickiej komendy, na podstawie zebranych informacji ustalili, że na terenie jednej z  posesji w gminie Wartkowice znajduje się nielegalna plantacja. Policjanci w szklarni znajdującej się na tym terenie i należącej do 27-latka, ujawnili trzy krzaki konopi indyjskich w różnej fazie wzrostu. „Hodowca” roślinek został zatrzymany i przewieziony do komendy. Teraz 27-latek odpowie za swój czyn w myśl ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za co grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 


 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice asp. Elżbieta Tomczak (tel.695-406-267)

 

 

 

 
29.06.2015 r -wydarzenia Drukuj

Wypadek w Spędoszynie

27 czerwca 2015 roku o godzinie 3.15 w miejscowości Spędoszyn Kolonia doszło do wypadku drogowego. Kierujący mercedesem 17-letni mieszkaniec powiatu, na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego uderzył w betonowe ogrodzenie jednej z posesji, uszkadzając przy tym trzy przęsła. W wyniku zdarzenia obrażeń ciała w postaci urazów głowy doznał 18-letni pasażer z powiatu łęczyckiego, który został przetransportowany do szpitala w Łodzi. Jak się okazało 17-latek kierujący pojazdem znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało u niego 1,58 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w areszcie. Teraz sprawca wypadku odpowie przez Sądem.

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice asp. E.Tomczak (tel: 695-406-267)

 
Akcja-Trzeźwy Poranek Drukuj

 

 

25 czerwca 2015 roku w godzinach 6.00-9.00 policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach przeprowadzą wzmożone działania pod hasłem „ Trzeźwy Poranek”. Celem akcji jest eliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków działających podobnie do alkoholu.

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice asp. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267)

 

 

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 5 z 2709