Strona główna arrow Aktualności
piątek, 31 październik 2014
 
 
Aktualności
AKCJA-ZNICZ 2014 Drukuj

 

 
Od 31 października 2014 roku trwać będzie  ogólnopolska akcja Znicz -2014, która zakończy się 3 listopada. Jak co roku policjanci garnizonu łódzkiego aktywnie włączają się w działania mające zapewnić bezpieczeństwo w okresie obchodów Święta Zmarłych.


W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby najbliższych. W wielu przypadkach będzie się to wiązało z pokonaniem wielu kilometrów. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy ruch będzie w rejonach cmentarzy oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych. Funkcjonariusze poddębickiej jednostki informują, że w dniach od 31 października do 3 listopada 2014 roku na terenie powiatu poddębickiego prowadzone będą działania pod hasłem „ ZNICZ - 2014”. Policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą się w tych dniach na cmentarze. To właśnie w okolicach cmentarzy policjanci będą zwracać przede wszystkim szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych.
Kierującym pojazdami ciężarowymi i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) przypominamy o ograniczeniach w ruchu oraz zakazu ruchu. Zakaz ruchu dla tych pojazdów obowiązuje 31 października w godz. 18:00-22:00 oraz 1 listopada w godz.08:00-22:00.Policjanci przypominają!!!


Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą większych sum pieniędzy i zbędnych a czasem bardzo cennych przedmiotów. W czasie porządkowania grobów nie pozostawiajmy, ani na chwilę torebek czy saszetek bez opieki, nie prośmy o pomoc przygodnie napotkanych ludzi.  Zwłaszcza osoby starsze i samotne powinny zapewnić sobie na ten czas towarzystwo krewnych lub znajomych. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed Świętem, tak, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.
Odwiedzając groby 1 listopada zwróćmy szczególną uwagę na pieniądze i dokumenty. Nie przechowujmy gotówki w  zewnętrznych kieszeniach ubrań, pilnujmy torebek. Rodzice winni zadbać o należyty nadzór nad dziećmi – najmłodsi powinni trzymać się blisko dorosłych i ani na chwilę nie oddalać się bez opieki.
Jadąc autobusem czy tramwajem –szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu nie traćmy z oczu torebek i innych bagaży, unikajmy także sztucznego tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.
W pociągu – zwłaszcza na dalekich trasach nie rozmawiajmy z przypadkowymi osobami i nie przyjmujmy żadnych poczęstunków od współpasażerów . Wychodząc z przedziału zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. 
Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci, a na  postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Jadąc na cmentarz  zapoznaj się z   obowiązującymi objazdami i stosuj się ściśle do zaleceń policji, która będzie obecna w okolicach nekropolii. 
Parkuj samochód w miejscach wyznaczonych pamiętając, aby nie zastawiać drogi innym. Udając się na cmentarz  zabierz z pojazdu atrakcyjne przedmioty i dokumenty, samochód zamknij i uruchom urządzenia alarmowe.  W tym dniu na drogi wyjedzie mnóstwo tzw. „ niedzielnych kierowców ” – zachowaj zatem szczególną ostrożność, a także dostosuj prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze.

 

Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie!!!

 Rzecznik KPP Poddębice asp. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267)

 
27.10.2014 r - wydarzenia Drukuj

Pijani na drodze

Po raz kolejny policjanci z Poddębic ujawnili nietrzeźwych użytkowników dróg.  24 października 2014 roku tuż po północy w miejscowości Brudnów Pierwszy zatrzymano 24-latka, który kierował samochodem osobowym marki Opel Vectra mając 0.96 promila alkoholu w organizmie. Drugi amator mocnych trunków został zatrzymany o godzinie 16.30 w Poddębicach na ulicy Piotrowskiego. 35- latek kierował vw golfem mając 1,42 promila. Z kolei 26 października po godzinie 2.00 w Uniejowie na ulicy Reymonta zatrzymano 23-latka, który kierując bmw "wydmuchał" 0,72 promila. Teraz wszystkim grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

Malowali na murze a wpadli z narkotykami. 24 października 2014 roku po godzinie 23.00 w Uniejowie, policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu łęczyckiego w wieku 18 i 22 lat, którzy przy użyciu farby w sprayu nanosili napisy na filarze mostu. Ponadto okazało się, że w samochodzie osobowym marki Opel Astra, którym sprawcy przyjechali na miejsce, policjanci ujawnili środki odurzające w postaci marihuany. W sumie zabezpieczono 0,523 gramów tego środka. Teraz obydwaj odpowiedzą za posiadanie środków odurzających wbrew przepisom ustawy za co grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice asp. E.Tomczak (tel:695-406-267)

 
AKCJA SPOŁECZNA - Bezpieczny, bo widoczny Drukuj

 

Akcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny". Na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom dzieci. Najczęściej są pieszymi – małymi, niewidocznymi w ciemnościach punktami. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii. Właśnie ruszyła akcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny", która ma propagować noszenie odblasków.

 W czwartek, 23 października 2014r, w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji społecznej „Bezpieczny, bo widoczny”. Podczas spotkania miała miejsce premiera klipów, promujących noszenie odblasków przez dzieci. W filmikach wystąpili Paulina Holtz, Karolina Malinowska, Omenaa Mensah oraz Artur Chamski.

- Dlaczego teraz zaczynamy akcję? Najbliższy weekend to zmiana czasu z letniego na zimowy, zmrok co raz szybciej zapada, co raz więcej mamy ciemnych godzin – niestety na drogach robi się niebezpiecznie z punktu widzenia osób pieszych – powiedział podczas konferencji Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Sokołowski.  – Jako policja od kilku już lat promujemy odzież z elementami odblaskowymi. Jest to najlepszy sposób, aby poprawić widoczność dziecka, ale także dorosłego na drodze – dodał.

Rzecznik podkreślił też rolę najmłodszych, biorących udział w kampanii: - Dla nas bardzo ważne są dzieci, po raz kolejny mówimy o nich dlatego, że to właśnie one są ambasadorami wiedzy i popularyzatorami noszenia odblasków wśród osób dorosłych.

Akcja społeczna „Bezpieczny, bo widoczny” prowadzona pod patronatem Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma za zadanie propagować i uświadamiać, jak ważne jest noszenie przez dzieci odblaskowych elementów garderoby. To dzięki nim możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drogach. Kampania ma przypominać zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom o konieczności ich noszenia. Dzieciaki mają przekonać się, że noszenie odblasków to nie „obciach”, a stylowy, mądry i bezpieczny wybór.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości dorosłych na temat bezpieczeństwa dzieci, ale także realna zmiana – pojawienie się na ulicach świecących punkcików oznaczających ŻYCIE! Najnowsza ustawa nakłada obowiązek noszenia odblasków tylko poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że powinny one być noszone po zmroku również w mieście. To rozsądna konieczność.Kampanię wspierają znane twarze, takie jak: Karolina Malinowska, Omenaa Mensah, Artur Chamski, Paulina Holtz, a także dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie, które uważają, że odblaski i bezpieczeństwo są cool!

www.bezpiecznybowidoczny.org

www.facebook.com/bezpiecznybowidoczny

 

Materiał filmowy i dźwiękowy można pobrać na stronie:
http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/104864,Akcja-spoleczna-quotBezpieczny-bo-widocznyquot.html
 

źródło: KGP

 

 
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY Drukuj

            

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY!!!   

W celu niwelowania zagrożeń utraty życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur, policjanci apelują aby reagować na każdą osobę potrzebującą pomocy.
Jak wskazują doświadczenia ubiegłych lat, okres jesienno-zimowy stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia zwłaszcza osób bezdomnych, samotnych i nieporadnych życiowo. Każdego roku odnotowuje się przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. Policja na co dzień podejmuje wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakim są śmiertelne wychłodzenie. Policjanci informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe itp
Policjanci zwracają się z prośbą o przekazywanie informacji ośrodkom pomocy społecznej o ujawnieniu osób bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie. Skuteczność tych działań uzależniona jest także od aktywności samych mieszkańców. Niekiedy jeden telefon może zadecydować o życiu innego człowieka!!!

W przypadku ujawnienia osób bezdomnych, samotnych, nieporadnych życiowo bądź potrzebujących pomocy, należy kontaktować się z Komendą Powiatową Policji w Poddębicach pod numerem 

43 678-94-22, 997 lub 112.

 

Rzecznik prasowy KPP Poddębice asp. Elżbieta Tomczak

 
POKRZYWDZENI PRZESTĘPSTWEM Drukuj

Katalog zadań objętych dofinansowaniem dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz członków ich rodzin zawartych w  § 25 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia  11 lutego 2014r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej /Dz.U. 2014.189 /

 

  1. organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów;
  2. pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią lub pomocą psychologiczna, w tym organizowanie i finansowanie pomocy przez osobę pierwszego kontaktu;
  3. pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych, wyrobów medycznych, w tym przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, jeżeli jest to niezbędne        w procesie leczniczym doznanego uszczerbku na zdrowiu wynikającego z przestępstwa lub jego następstw;
  4. pokrywanie kosztów związanych z edukacją ogólnokształcącą i zawodową, także na zasadach indywidualnego kształcenia, odpowiednio do wieku i potrzeb edukacyjnych osób uprawnionych;
  5. pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia;
  6. finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny, do którego osoba uprawniona posiada tytuł prawny, a lokal mieszkalny nie jest użytkowany przez inne osoby;
  7. dostosowanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem w przypadku, gdy, utrata sprawności fizycznej nastąpiła w wyniku przestępstwa;
  8. finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem spraw określonych w pkt 1-7;
  9. pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych;
  10. pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej

 

Wykaz podmiotów, którym w bieżącym roku przyznano dotacje celowe z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej  w zakresie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl w  zakładce Działalność/Pokrzywdzeni przestępstwem,    na stronie internetowej dla osób pokrzywdzonych www.pokrzywdzeni.gov.pl oraz na stronie internetowej Wydziału Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego www.pomoc.lodzkie.eu/page/„Komunikaty i ogłoszenia”.

 

W naszym województwie pomocą dla osób pokrzywdzonych przestępstwem zajmuje się Stowarzyszenie Bezrobotnych i Osób Działających na rzecz Bezrobotnych „Wszyscy Razem- in Corpore” z siedzibą w Łodzi ul. Franciszkańska 15 , tel. 42 63972 03 lub 42 656 20 40.

 

źródło: KWP w Łodzi

 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 5 z 2599