Strona główna arrow Aktualności
czwartek, 25 grudzień 2014
 
 
Aktualności
POLACY CZUJĄ SIĘ W SWOJEJ OKOLICY BEZPIECZNIE JAK NIGDY DOTĄD Drukuj
Według Eurostatu bezpieczniej od Polaków w miejscu zamieszkania czują się tylko Chorwaci. Prześcignęliśmy Skandynawów, stawianych za wzór społecznego porządku, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Przemoc, przestępczość lub wandalizm stanowią zagrożenie dla zaledwie 6,4 proc. Polaków. 
Polacy czują się bezpiecznie i to znacznie bardziej niż inni Europejczycy - wynika z badań Eurostatu, na które powołuje się "Dzienika Gazeta Prawna". Wynika z nich, że odsetek mieszkańców, którzy uważają przestępczość, przemoc lub wandalizm w okolicy za problem, wynosi w Polsce tylko 6,4 proc. i jest o 8 pkt proc. niższy niż wynosi średnia dla wszystkich krajów Unii Europejskiej (14,5 proc.). Według socjologa prof. Ireneusza Krzemińskiego, którego cytuje dziennik, z tej statystyki wynika, że "bardzo się obniżyło poczucie prawdopodobieństwa, że za chwilę może ktoś na nas napaść albo że nas pobije lub ukradnie nam na przykład samochód spod domu czy rozbije szybę w mieszkaniu". W artykule podkreślono też, że zjawiska te mocniej doskwierają mieszkańcom w krajach rozwiniętych, które uważamy za bardziej cywilizowane niż nasza ojczyzna:  są one np. problemem dla prawie co piątego Belga.


Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, podkreślił w materiale, że dane Eurostatu potwierdzają ustalenia z Diagnozy Społecznej, według których w latach 2009–2013 nastąpił bardzo szybki wzrost poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.  Zaznaczył też, że "subiektywne oceny Polaków idą w parze z obiektywnymi wskaźnikami spadku takich zdarzeń jak rozboje, napaści czy włamania". Dodał, że zwłaszcza Warszawa – na tle innych stolic – należy do najbezpieczniejszych miejsc w Unii Europejskiej. Podkreślił też zasługi Policji w zapobieganiu przestępstwom.

Duże poczucie bezpieczeństwa odnotowują też inne sondaże: np. w kwietniowym badaniu CBOS dziewięciu na dziesięciu badanych deklarowało, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych w całym okresie III RP.

Rosnące poczucie bezpieczeństwa Polaków znajduje - według autorów artykułu - odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. Ogółem w 2013 r. policjantom zgłoszono trochę ponad milion przestępstw, co oznacza spadek w stosunku do 2003 r. o 400 tys. - to z kolei oznacza, że każdego dnia było o 1100 przestępstw mniej.

Według policyjnych statystyk, co podkreślono w tekście, na przestrzeni dekady nastąpił spadek w przypadku każdego typu czynu zabronionego. Liczba zabójstw zmniejszyła się o połowę, z 1057 do 574. Podobnie rzecz wygląda w przypadku bójek oraz pobić, których średnio dziennie jest o 14 mniej, a także kradzieży.  Trzyipółkrotnie spadła liczba kradzieży samochodów - z 54,3 tys. do 15,5 tys.

źródło: gazetaprawna.pl / mg
 
Poddębice  śmiertelne potrącenie rowerzysty Drukuj
Poddębiccy policjanci wraz z Prokuraturą wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 8 grudnia .2014 r. około godziny 4.20, w miejscowości Złotniki na trasie k-72 między Poddębicami a Aleksandrowem Łódzkim. Został tam śmiertelnie potrącony rowerzysta przez kierującego busem m-ki Mercedes Sprinter. Kierujący pojazdem nie zatrzymał się i odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy poszkodowanemu. W wyniku odniesionych obrażeń śmierć na miejscu poniósł kierujący rowerem - 35 letni mieszkaniec powiatu poddębickiego. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach wykonali oględziny miejsca zdarzenia oraz zabezpieczyli busa. Busem w momencie zdarzenia kierował 20 – latek – mieszkaniec powiatu łęczyckiego. Sprawca chciał się ukryć, ale został przekazany stróżom prawa przez swojego ojca. Mężczyzna około godz. 7.00 miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Sprawca wypadku został zatrzymany, a następnie usłyszy zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i ucieczki z miejsca zdarzenia.

 Obraz

 

Obraz

 Oprac./Sporz. sierż. szt. Bożena Olejniczak

 
MIKOŁAJ NA DRODZE Drukuj

 

W dniu 05 grudnia 2014 r. dzieci idące do szkoły w Uniejowie spotkały Świętego Mikołaja, który przybył w asyście funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach. 
Niezwykły gość rozdał prezenty w postaci elementów odblaskowych oraz słodyczy dla najmłodszych uczestników ruchu. Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Akcja ta była zorganizowana dzięki pomocy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu.


Obraz

Obraz


Oprac./Sporz. sierż. szt. Bożena Olejniczak

 
BRAK JAKIEGOKOLWIEK ZAGROŻENIA W ZWIĄZKU Z INCYDENTEM W ELEKTROWNI JĄDROWEJ NA UKRAINIE Drukuj

W związku z rozpowszechnianiem przez nieodpowiedzialne osoby nieprawdziwej informacji o zagrożeniu spowodowanym incydentem w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że brak jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski.

Sytuacja radiacyjna kraju jest całodobowo monitorowana przez Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych. Na podstawie danych z systemu stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie stwierdzono żadnych odchyleń od wartości normalnych (nie odnotowano wzrostu poziom mocy dawki promieniowania gamma na terenie Polski).

***

Według strony ukraińskiej, pod koniec listopada (28.11) wystąpiły problemy w części elektrycznej turbozespołu bloku III, który musiał zostać wyłączony. Spowodowało to konieczność wyłączenia całego bloku – a więc i reaktora. Incydentowi takiemu nie towarzyszy żadne uwolnienie do środowiska substancji promieniotwórczych. W związku z tym, nie ma jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego na terenie elektrowni jądrowej, jak również poza nią.

(źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)

 
UWAGA NA PIESZYCH!!! Drukuj

 

 

Corocznie w okresie jesienno-zimowym rośnie liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. W tych warunkach niezbędne jest zachowanie przez uczestników ruchu drogowego podwyższonej ostrożności, zwłaszcza w miejscach niedostatecznie oświetlonych, a w szczególności w rejonach przejść dla pieszych.

 

Głównymi przyczynami wypadków są nieostrożne wejście na jezdnię przed nadjeżdżającym pojazdem, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się bezpośrednio przed przejściem dla pieszych.

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Dlatego też kierowcy muszą pamiętać, o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, a przede wszystkim mieć świadomość, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dzięki elementom odblaskowym kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze.Działania podejmowane przez policjantów w znacznym stopniu przyczyniają się do większego zdyscyplinowania wszystkich użytkowników dróg dlatego poddębiccy policjanci będą kontynuować działania związane z egzekwowaniem obowiązku używania przez pieszych elementów odblaskowych.PAMIĘTAJMY! Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny!!!

 oprac./sporz.: Rzecznik prasowy KPP Poddębice 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 6 - 10 z 2626